Toggle navigation
EBU Home
My EBU
NGS
Shop
Competitions
Results
Sim Pairs
EBU Results
Latest Results
Archive of Past Winners
Deal Files Archive
Sim Pairs
Leagues
Knockouts
Knockouts Home
Old KO Results
Crockfords
Gerard Faulkner Salver
Hubert Phillips Bowl
NICKO
Online Knockout
Portland Bowl
Silver Plate
Funbridge
BBO Individuals
Crockfords Cup 2017-18
Crockfords Cup 2016-17
Crockfords Plate 2016-17
Crockfords Cup 2017-18
Crockfords Plate 2017-18
Crockfords Cup 2018-19
Crockfords Plate 2018-19
Crockfords Cup 2019-20
Crockfords Plate 2019-20
Crockfords Cup 2021-22
Crockfords Cup Plate 2021-22
Crockfords Cup 2022-23
Crockfords Cup Plate 2022-23
Crockfords Cup 2023-24
Crockfords Cup 2017-18
Plate event
Play by date
Master Points
Seeds
Byes
Teams Playing
Matches
Round 1
26th November 2017
200
8
2
88
44 / 44
Round 2
11th February 2018
200
0
10
44
22 / 22
Round 3
22nd April 2018
300
0
0
32
16 / 16
Round 4
5th August 2018
400
0
0
16
8 / 8
Round 1
|
Round 2
|
Round 3
|
Round 4
show round info
Match
Home
Away
Round 1 M1
Hemington J
Bye
Round 1 M2
Brock S
*
Bye
Round 1 M3
de Botton J
*
Bye
Round 1 M4
Hackett P
*
Bye
Round 1 M5
Jagger C
*
Bye
Round 1 M6
Allfrey A
*
Bye
Round 1 M7
Byrne M
*
Bye
Round 1 M8
Senior B
*
Bye
Round 1 M9
Moran M
*
Bye
Round 1 M10
Davies S
lost to
Smalley A
Round 1 M11
Patterson D
beat
Chapman P
Round 1 M12
Cantello B
lost to
Norman P
Round 1 M13
Schogger H
beat
Harris J
Round 1 M14
Golding A
beat
Stoker B
Round 1 M15
Teshome S
lost to
Gibson J
Round 1 M16
Green P
lost to
Towers T
Round 1 M17
Pitts B
beat
Merrill J
Round 1 M18
Mooney C
lost to
Thomson H
Round 1 M19
Lynch S
lost to
Rimboiu C
Round 1 M20
Reissmann I
beat
Whitehouse C
Round 1 M21
Linfield H
lost to
Draper I
Round 1 M22
Davidson N
lost to
Pryor M
Round 1 M23
Sansom J
lost to
Edwards R
Round 1 M24
Hobden A
lost to
Wilson C
Round 1 M25
Ransley B
beat
Mitchell J
Round 1 M26
Jones DS
beat
Shelley P
Round 1 M27
Lamford P
lost to
Hull D
Round 1 M28
Davies J
lost to
Liggins G
Round 1 M29
Webley M
lost to
Kaltz M
Round 1 M30
Leslie A
lost to
Treeby T
Round 1 M31
Rawlins M
beat
Milman V
Round 1 M32
Bowdery R
lost to
Robinson C
Round 1 M33
Solomon W
beat
Kent-Webster H
Round 1 M34
Charlwood B
lost to
Oddie A
Round 1 M35
Collins P
beat
Prior M
Round 1 M36
Barnes D
beat
Oram D
Round 1 M37
Denning P
beat
Constable V
Round 1 M38
Callaghan B
beat
Pratt R
Round 1 M39
Midgley R
lost to
Chawner M
Round 1 M40
Inniss N
lost to
Lee P
Round 1 M41
Birch R
lost to
Mallinson R
Round 1 M42
Green S
lost to
Stevens N
Round 1 M43
Talbot K
lost to
Doe N
Round 1 M44
Karn R
beat
Samter R
Round 1 M45
Pemberton J
beat
Harouni J
Round 1 M46
Hinden F
beat
Lawrence P
Round 1 M47
Lamont L
beat
Kinsey M
Round 1 M48
Durdin T
lost to
Miller R
Round 1 M49
Hughes A
beat
Hooper M
Round 1 M50
Burgess O
lost to
Morris J
Round 1 M51
Sandqvist N
lost to
Ford K
Round 1 M52
Dhondy J
lost to
Silverstone V
Round 1 M53
Fontes A
lost to
Smith T
Round 1 M54
Agran N
Bye
Match
Home
Away
Round 2 M1
Rawlins M
lost to
Jagger C
*
Round 2 M2
Hemington J
beat
Ford K
Round 2 M3
Moran M
*
beat
Gibson J
Round 2 M4
Byrne M
*
beat
Smalley A
Round 2 M5
Agran N
beat
Kaltz M
Round 2 M6
Edwards R
lost to
Senior B
*
Round 2 M7
Morris J
lost to
Hackett P
*
Round 2 M8
Robinson C
beat
Brock S
*
Round 2 M9
Silverstone V
lost to
de Botton J
*
Round 2 M10
Towers T
lost to
Jones DS
Round 2 M11
Draper I
beat
Ransley B
Round 2 M12
Liggins G
lost to
Allfrey A
*
Round 2 M13
Reissmann I
beat
Barnes D
Round 2 M14
Treeby T
lost to
Solomon W
Round 2 M15
Hinden F
beat
Golding A
Round 2 M16
Lee P
beat
Wilson C
Round 2 M17
Mallinson R
lost to
Denning P
Round 2 M18
Smith T
lost to
Lamont L
Round 2 M19
Thomson H
lost to
Oddie A
Round 2 M20
Pemberton J
lost to
Pryor M
Round 2 M21
Hughes A
beat
Norman P
Round 2 M22
Doe N
beat
Hull D
Round 2 M23
Collins P
Bye
Round 2 M24
Schogger H
Bye
Round 2 M25
Karn R
Bye
Round 2 M26
Rimboiu C
Bye
Round 2 M27
Callaghan B
Bye
Round 2 M28
Patterson D
Bye
Round 2 M29
Miller R
Bye
Round 2 M30
Stevens N
Bye
Round 2 M31
Pitts B
Bye
Round 2 M32
Chawner M
Bye
Match
Home
Away
Round 3 M1
Denning P
beat
Hackett P
*
Round 3 M2
Jagger C
*
beat
Chawner M
Round 3 M3
Senior B
*
beat
Miller R
Round 3 M4
Draper I
lost to
Patterson D
Round 3 M5
Collins P
lost to
Hemington J
Round 3 M6
Stevens N
lost to
Moran M
*
Round 3 M7
de Botton J
*
beat
Schogger H
Round 3 M8
Callaghan B
beat
Reissmann I
Round 3 M9
Jones DS
lost to
Solomon W
Round 3 M10
Byrne M
*
beat
Pitts B
Round 3 M11
Karn R
lost to
Hughes A
Round 3 M12
Pryor M
lost to
Robinson C
*
Round 3 M13
Agran N
lost to
Doe N
Round 3 M14
Oddie A
lost to
Allfrey A
*
Round 3 M15
Lamont L
beat
Lee P
Round 3 M16
Hinden F
lost to
Rimboiu C
Match
Home
Away
Round 4 M1
Doe N
lost to
Senior B
*
Round 4 M2
Moran M
*
beat
Hemington J
Round 4 M3
Lamont L
lost to
de Botton J
*
Round 4 M4
Byrne M
*
beat
Solomon W
Round 4 M5
Robinson C
*
lost to
Callaghan B
Round 4 M6
Jagger C
*
beat
Rimboiu C
Round 4 M7
Hughes A
beat
Denning P
*
Round 4 M8
Patterson D
beat
Allfrey A
*