The Channel Trophy, 16th - 18th December 2016

Venue

The event will be held at the Young Chelsea Bridge Club.

54 Goldhawk Road, Shepherd’s Bush, LONDON, W12 8HA (google maps)

Spectators are very welcome to attend, however there will be no vugraph facilities on site. Matches can be watched on Bridge Base Online during the weekend.

Results

Bulletin

Pictures

Event Programme

Teams

Under 26s Under 21s Under 26 Women
England
Shivam Shah & Alex Roberts
Will Roper & Alex Birchall
Michael Alishaw & Stephen Kennedy
NPC: Alan Shillitoe
Ben Norton & Sam Behrens
Kripa Panchagnula & Jonathan Clark
Daniel Winter & Liam Sanderson
NPC: Michael Byrne
Laura Covill & Olivia Bailey
Yvonne Wiseman & Megan Jones
Jasmine Bakhshi & Liz Gahan
NPC: Bryony Youngs
Belgium
Sam Bahbout, Dennis Dewit, Emiel Vandewiele, Robert Khomiakov, Jens Van Overmeire
Coach: Bert Geens (Wouter van den Hove)
Emile Huybrecht, Kamiel Luyckx, Arthur Massar, Bruno Plouhmans, Antoine Demblon
Coach: Dominique Stuyck (Bert Geens)
Eloïse Lafourcade, Laure Mommaerts, Fenna Rozenmond, Wiebke Dethlefsen
Coach: Wouter van den Hove (Dominique Stuyck)
France
Edouard Du Corail, Grégoire Lafont, Loic Neveu, Roxane Bernard, Colin Deheeger, Thibaud Vincenot
Coach: Thomas Bessis
Arthur Boulin, Théo Guillemin, Raphaell Basler, Maxence Fragola Jarjaille, Mélic Dufrene, Victor Le Lez
Coach: Wilfried Libbrecht
Beryl Dufrene, Emeline Jounin, Mathilde Thuillez, Sarah Combescure, Roxane Pinon, Hélène Besancon
Netherlands
Guy Mendes De León, Thibo Sprinkhuizen, Michel Schols, Ricardo Westerbeek, Leen Stougie, Marc Stougie
NPC: Kees Tammens
Jasper Blom, Xavier Friesen, Youp Caris, Pim Dupont, Oscar Nijssen, Tim Van De Paverd
NPC: Niek Brink, Coach: Maarten Schollaardt
Merel Bruijnsteen, Janneke Wackwitz, Sandra Kolen, Esther Visser
NPC: Anneke Simons

Schedule

The schedule is the same in all competitions

Friday 19:15 Welcome and Captain's meeting
19:45 - 21:00 Round 1A England v France Belgium v Netherlands
21:10 - 22:25 Round 1B England v France Belgium v Netherlands
22:35 - 23:50 Round 2A Netherlands v England France v Belgium
Saturday 10:00 - 11:15 Round 2B Netherlands v England France v Belgium
11:25 - 12:40 Round 3A England v Belgium France v Netherlands
Lunch
13:45 - 15:00 Round 3B England v Belgium France v Netherlands
15:10 - 16:25 Round 4A Netherlands v Belgium France v England
16:35 - 17:50 Round 4B Netherlands v Belgium France v England
Dinner
19:45 - 21:00 Round 5A England v Netherlands Belgium v France
21:10 - 22:25 Round 5B England v Netherlands Belgium v France
Sunday 10:00 - 11:15 Round 6A Netherlands v France Belgium v England
11:25 - 12:40 Round 6B Netherlands v France Belgium v England
Lunch and prize giving

Tournament staff

Chief Tournament Director Robin Barker
Tournament Director Nicole Cook
Bulletin Editor Peter Stockdale
Bulletin Contributor Mike Bell
Chairman of Appeals Frances Hinden

For any queries prior to the event please contact Kay Carter.