Premier League

2022-23 Event

Venues for 2022-23 will be Young Chelsea Bridge Club and East Midlands Bridge Academy, Derby.

Entry to the 2022-23 Premier League closed on Friday 29th July. Entries made after the deadline may be accepted at the Selection Committee's discretion. Entry is for teams of 6 and costs £900 per team. The venues are as below. The dates are:

First Weekend 10th - 11th September 2022

Second Weekend 15th - 16th October 2022

Third Weekend 5th -6th November 2022

Draws

The draws will take place once entries have closed and the divisions have been confirmed.

Division 1 Draw

Division 2 Draw

The schedule and venues will be:

                      Weekend 1:              10th - 11th September 2022

                                            1st Division – Young Chelsea BC, London

                                               2nd Division - East Midlands Bridge Academy, Derby

                                                      3rd Division – East Midlands Bridge Academy, Derby

 

                     Weekend 2:                15th - 16th October 2022

                                            1st Division – East Midlands Bridge Academy, Derby

                                               2nd Division - East Midlands Bridge Academy, Derby

                                                      3rd Division – Young Chelsea BC, London

 

                     Weekend 3:                5th -6th November 2022

                                            1st Division – East Midlands Bridge Academy, Derby

                                              2nd Division - Young Chelsea BC, London

                                                     3rd Division – East Midlands Bridge Academy, Derby

The format and playing schedule for each weekend will be as follows:

1st and 2nd Divisions

                           All Weekends:              7 x 16-board matches

                             1st day:                        10.45 – 12.55; 13.25 – 15.35; 15.55 – 18.05; 18.25- 20.35

                              2nd day:                      10.45 – 12.55; 13.25 – 15.35; 15.55 – 18.05

3rd Division

                           All Weekends:              9 x 12-board matches

                             1st day:                        10.45 – 12.25; 12.45 – 14.25; 14.55 – 16.35; 16.55 - 18.25; 18:55 -20:25

                              2nd day:                      10.45 – 12.25; 12.45 – 14.25; 14.55 – 16.35; 16.55 - 18.25

Regulations and Conditions of contest

Premier League Specific Conditions of Contest

Playing with Screens - Updated

 

Divisions

Division 1

Aardvarks - Paul Barden, Claire Robinson, David Kendrick, Jonathan Mestel & Julian Wightwick

Black - Andrew Black, David Gold, Andrew McIntosh, Tom Paske, Simon Cope & Peter Crouch

de Botton - Janet de Botton, Artur Malinowski, Thor Erik Hoftaniska, Espen Erichsen, David Bakhshi & Tom Townsend

Hinden - John Atthey, Tony Forrester, Frances Hinden, Chris Jagger, Graham Osborne & Neil Rosen

Mossop - David Mossop, Gunnar Hallberg, Justin Hackett, Jason Hackett, Derek Patterson & Phil King

Penfold - Brian Senior, Alan Mould, Sandra Penfold, Norman Selway, Kay Preddy & John Holland

Phoenix - Ali Ahmed, James Thrower, Liam Sanderson, Fiona Brown, Steve Raine & Chris Cooper

Small - Cameron Small, Jon Cooke, John Cox & Peter Taylor 

Division 2

Fegarty - Paul Fegarty, Richard Fedrick, Mike Scoltock & Catherine Curtis

Hackett   Paul Hackett, David Debbage, John Sansom & Croz Croswell

Harris - Jonathan Harris, Todor Tiholov, Marusa Gold, Niall Igoe, Steve Root & Eduard Malhasyan

Hedonists - David Burn, Ian Payn, Stefan Lindfors, Jim Grant, Gillian Fawcett & Joe Fawcett

Knottenbelt - Michael Byrne, Maggie Knottenbelt, Kieran Dyke, Ben Green & Stefano Tommasini

Li - Charlie Bucknell, Ewa Wieczorek, Yining Yang & Lawrence Wang

Sandfia - Mike Bell, Ben Norton, Ollie Burgess, Ben Handley-Pritchard & Sarah Bell

 

Division 3

Anoyrkatis - Harry Anoyrkatis, Rob Lawy, Sam Anoyrkatis & Dan Winter

Chow - Athena Chow, Laurentiu Ploscaru, Senthur Shanmugarasa, Jack Ronayne, Gitte Hecht-Johansen & Szczepan Smoczynski

Covert Operations - Gad Chadha, Ben Ritacca, Graham Orsmond, Stephen Lee, Francois Picard & Nicolas Leprovost

Nettleton - Diana Nettleton, Patrick Shields, Joe Sivayogan, Ian Draper, Heather Dhondy & Richard Chamberlain

Panchagnula - Kripa Panchagnula, Aaron Hutton, Jonathan Clark & Oliver Powell

Smith - Nick Smith, Alan Wilson, Roger Bryant, Steve Green, Paul Gipson & Alex Gipson

Something Very Boring - Richard Bowdery, Louise Selway, Florian Weiss, Hanna Tuus, Roger Mallinson & John Griffin

Team Sushi - Mark Lehto, Debbie Sandford, Nick Sandqvist, Nathalie Shashou & Kath Stynes

La Chapelle - Imogen La Chapelle, Joe Clark, Ambrose Holmes-Mackie & Alan Hayward

 
There are also expected to be two Junior Teams in Division 3