Bermuda Bowl

Year Venue Country Team
1950 Bermuda 1st USA John Crawford, Charles Goren, George Rapee, Howard Schenken, Sam Stayman, Sidney Silodor
2nd Europe Gunnar Guðmundsson (ISL), Rudolf Kock (SWE), Nils-Olof Lilliehöök (SWE), Einar Þorfinnsson (ISL), Einar Werner (SWE), Jan Wohlin (SWE)
3rd Great Britain Leslie Dodds, Nico Gardener, Kenneth Konstam, Joel Tarlo, Louis Tarlo, Captain: Maurice Harrison-Gray
1951 Naples, Italy 1st USA John Crawford, B Jay Becker, Howard Schenken, George Rapee, Sam Stayman, NPC: Julius Rosenblum**
2nd Italy Paolo Baroni, Eugenio Chiaradia, Pietro Forquet, Mario Franco, Augusto Ricci, Guglielmo Siniscalo,  NPC: Carlo Alberto Perroux
1953 New York, USA 1st USA John Crawford, B Jay Becker, George Rapee, Howard Schenken, Sam Stayman, Theodore Lightner, NPC: Joseph Cohan
2nd Sweden Gunnar Anulf, Rudolph Kock, Robert Larsen, Nils-Olof Lilliehöök, Jan Wohlin, Dr Einer Werner (captain)
1954 Monte Carlo 1st USA Clifford Bishop, Milton Ellenby, Lew Mathe, Don Oakie, William Rosen, Douglas Steen, NPC: Benjamin Johnson
2nd Europe Jacques Amouraben (FRA), René Bacherich (FRA), Jean Besse (SUS), Pierre Ghestem (FRA), Marcel Kornblum (FRA), Karl Schneider (AUT)
1955 New York, USA 1st Great Britain Leslie Dodds, Kenneth Konstam, Adam Meredith, Jordanis Pavlides, Terence Reese, Boris Schapiro, NPC: Reg Corwen
2nd USA Clifford Bishop, Milton Ellenby, Lewis Mathe, John Moran, William Rosen, Alvin Roth, NPC: Peter Leventritt
1956 Paris, France 1st France René Bacherich, Pierre Ghestem, Pierre Jais, Roger Lattes, Bertrand Romanet, Roger Trezel, NPC: Robert de Nexon
2nd USA Myron Field, Charles Goren, Lee Hazen, Richard Kahn, Charles Solomon, Samuel Stayman, NPC: Jeff Glick
1957 New York, USA 1st Italy Massimo D’Alelio, Walter Avarelli, Giorgio Belladonna, Eugenio Chiaradia, Pietro Forquet, Guglielmo Siniscalco, NPC: Carlo Alberto Perroux
2nd USA Charles Goren, Boris Koytchou, Peter Leventritt, Harold Ogust, William Seamon, Helen Sobel, NPC: Rufus Miles Jr.
1958 Como, Italy 1st Italy Massimo D’Alelio, Walter Avarelli, Giorgio Belladonna, Eugenio Chiaradia, Pietro Forquet, Guglielmo Siniscalco, NPC: Carlo Alberto Perroux
2nd USA B Jay Becker, John Crawford, George Rapee, Alvin Roth, Sidney Silodor Tobias Stone, NPC: John Ripstra.
1959 New York, USA 1st Italy Massimo D’Alelio, Walter Avarelli, Giorgio Belladonna, Eugenio Chiaradia, Pietro Forquet, Guglielmo Siniscalco, NPC: Carlo Alberto Perroux
2nd USA Harry Fishbein, Sam Fry Jr, Leonard Harmon, Lee Hazen, Sidney Lazard, Ivar Stakgold, NPC: Charles Solomon
1961 Buenos Aires, Argentina 1st Italy Massimo D’Alelio, Walter Avarelli, Giorgio Belladonna, Eugenio Chiaradia, Pietro Forquet, Benito Garozzo, NPC: Carlo Alberto Perroux
2nd N America John Gerber, Paul Hodge, Norman Kay, Peter Leventritt, Sidney Silodor, Howard Schenken NPC: Frank Westcott
1962 New York, USA 1st Italy Massimo D’Alelio, Walter Avarelli, Giorgio Belladonna, Eugenio Chairadia, Pietro Forquet, Benito Garozzo, NPC: Carlo Alberto Perroux
2nd N America Charles Coon (USA), Mervin Key (USA), Lewis Mathe (USA), Eric Murray (CAN), Robert Nail (USA), Ron Von der Porten (USA), NPC: John Gerber
3rd Great Britain Nico Gardener, Kenneth Konstam, Tony Priday, Claude Rodrigue, Albert Rose, Alan Truscott
1963 St Vincent, Italy 1st Italy Massimo D’Alelio, Camillo Pabis-Ticci, Giorgio Belladonna, Eugenio Chiaradia, Pietro Forquet, Benito Garozzo, NPC: Carlo Alberto Perroux.
2nd N America James Jacoby, Robert Jordan, Peter Leventritt, Robert Nail, Arthur Robinson, Howard Schenken, NPC: John Gerber.
1965 Buenos Aires, Argentina 1st Italy Massimo D’Alelio, Walter Avarelli, Giorgio Belladonna, Camillo Pabis-Ticci, Pietro Forquet, Benito Garozzo, NPC: Carlo Alberto Perroux, Coach: Sergio Osella
2nd N America Howard Schenken, Peter Leventritt, Ivan Erdos, Kelsey Petterson, B Jay Becker, Dorothy Hayden, NPC: John Gerber
4th Great Britain Jeremy Flint, Maurice Harrison-Gray, Kenneth Konstam, Terence Reese, Albert Rose, Boris Schapiro
1966 St Vincent, Italy 1st Italy Massimo D’Alelio, Walter Avarelli, Giorgio Belladonna, Camillo Pabis-Ticci, Pietro Forquet, Benito Garozzo, NPC: Carlo Alberto Perroux
2nd N America Phil Feldesman, Robert Hamman, Sammy Kehela, Lewis Mathe, Eric Murray, Ira Rubin, NPC: Julius Rosenblum
1967 Miami, USA 1st Italy Massimo D’Alelio, Walter Avarelli, Giorgio Belladonna, Camillo Pabis-Ticci, Pietro Forquet, Benito Garozzo, NPC: Guido Barbone
2nd N America Edgar Kaplan, Norman Kay, Sammy Kehela, Eric Murray, William Root, Alvin Roth, NPC: Julius Rosenblum
1969 Rio de Janeiro, Brazil 1st Italy Walter Avarelli, Giorgio Belladonna, Massimo D'Alelio, Pietro Forquet, Benito Garozzo, Camillo Pabis Ticci NPC: Angelo Tracanella
2nd Taiwan Frank Huang, Patrick Huang, C. S. Shen, K. W. Shen, Kovit Suchartkul, Min-Fang Tai
1970 Stockholm, Sweden 1st USA Billy Eisenberg, Bobby Goldman, Bob Hamman, James Jacoby, Mike Lawrence, Robert Wolff, NPC: Oswald Jacoby
2nd Taiwan Conrad Cheng, Elmar Hsiao, Patrick Huang, Harry Lin, M F Tai, NPC: David Mao
1971 Taipei 1st USA – The Aces Bob Hamman, James Jacoby, Mike Lawrence, Billy Eisenberg, Bobby Goldman, Robert Wolff, NPC: Oswald Jacoby
2nd France Jean-Michel Boulenger, Pierre Jais, Jean-Marc Roudinesco, Jean-Louis Stoppa, Henri Szwarc, Roger Trezel, NPC: Rene Huni
1973 Giaruja, Brazil 1st Italy Giuseppe Garabello, Vito Pittala, Giorgio Belladonna, Benito Bianchi, Pietro Forquet, Benito Garozzo, NPC: Sandro Salvetti
2nd USA – The Aces Mark Blumenthal, Robert Hamman, Bobby Goldman, James Jacoby, Michael Lawrence,  Robert Wolff, NPC: Ira Corn Jr
1974 Venice, Italy 1st Italy Arturo Franco, Soldano de Franco, Giorgio Belladonna, Benito Bianchi, Pietro Forquet, Benito Garozzo, NPC: Sandro Salvetti
2nd N America Mark Blumenthal, Robert Goldman, Robert Hamman, Sammy Kehela, Eric Murray, Robert Wolff,  NPC: Ira Corn Jr
1975 Bermuda 1st Italy Vito Pittala, Sergio Zucchelli, Giorgio Belladonna, Ginanfranco Facchini, Arturo Franco, Benito Garozzo, NPC: Sandro Salvetti
2nd N America Billy Eisenberg, Robert Hamman, Edwin Kantar, Paul Soloway, John Swanson, Robert Wolff, NPC: Alfred Sheinwold
1976 Monte Carlo 1st USA Billy Eisenberg, Fred Hamilton, Eric Paulsen, Hugh Ross, Ira Rubin, Paul Soloway, NPC: Dan Morse
2nd Italy Giorgio Belladonna, Pietro Forquet, Benito Garozzo, Arturo Franco, Vito Pittala, Antonio Vivaldi, NPC: Sandro Salvetti
1977 Manila, Philippines 1st USA Billy Eisenberg, Edwin Kantar, Bob Hamman, Paul Soloway, John C. Swanson, Bobby Wolff NPC: Dan Morse
2nd USA – Defending champions Fred Hamilton, Mike Passell, Erik Paulsen, Hugh Ross, Ira Rubin, Ron Von der Porten NPC: Jerone Silverman, Ed Theus
1979 Rio de Janeiro, Brazil 1st USA Billy Eisenberg, Malcolm Brachman, Bobby Goldman, Mike Passell, Edwin Kantar, Paul Soloway, NPC: Edgar Theus
2nd Italy Giorgio Belladonna, Soldano de Falco, Benito Garozzo, Arturo Franco, Vito Pittalà, Lorenzo Lauria, NPC: Sandro Salvetti
1981 New York, USA 1st USA Russ Arnold, Bobby Levin, Jeff Meckstroth, Eric Rodwell, John Solodar, Bud Reinhold, NPC: Thomas Sanders
2nd Pakistan Zia Mahmood, Masood Salim, Ahmed Nisar, Abedi Nishat, Jan-e-Alam Fazli, Munir Ata-Ullah
5th Great Britain John Collings, Paul Hackett, Steve Lodge, Irving Rose, Robert Sheehan, Tony Sowter
1983 Stockholm, Sweden 1st USA Mike Becker, Bob Hamman, Ronald Rubin, Alan Sontag, Peter Weichsel, Bobby Wolff, NPC: Joe Musumeci
2nd Italy Giorgio Belladonna, Benito Garozzo, Dano de Falco, Arturo Franco, Lorenzo Lauria, Carlo Mosca
1985 Sao Paulo, Brazil 1st USA Bob Hamman, Bobby Wolff, Chip Martel, Lew Stansby, Peter Pender, Hugh Ross, NPC: Alfred Sheinwold
2nd Austria Jan Fucik, Franz Terraneo, Heinrich Berger, Wolfgang Meinl, Kurt Feichtinger, Karl Rohan
1987 Ocho Rios, Jamaica 1st USA Bob Hamman, Bobby Wolff, Chip Martel, Lew Stansby, Mike Lawrence, Hugh Ross, NPC: Dan Morse
2nd Great Britain Jeremy Flint, Robert Sheehan, Tony Forrester, Raymond Brock, John Armstrong, Graham Kirby, NPC: Tony Priday, Coach: David Burn
1989 Perth, Australia 1st Brazil Marcelo Branco, Pedro Branco, Carlos Camacho, Gabriel Chagas, Richard Janz, Roberto Mello, NPC: Pedro Paulo Assumpcao
2nd USA Hugh Ross, Peter Pender, Chip Martel, Lew Stansby, Michael Lawrence, Kit Woolsey
1991 Yokohama, Japan 1st Iceland Jon Baldursson, Adalsteinn Jorgensen, Orn Arnthorsson, Gudlaugur Johansson, Thorlakur Jonsson, Gudmundur Arnson, NPC: Bjorn Eysteinsson
2nd Poland Krzystof Martens, Marel Szymanowski, Piotr Gawrys, Krzystof Lasocki, Cezary Balicki, Adam Zmudzinski, NPC: Andrzej Orlow
1993 Santiago, Chile 1st Netherlands Piet Jansen, Wubbo de Boer, Enri Leufkens, Bauker Muller, Jan Westerhof, Berry Westram NPC:’s Iaap Trouwborst, Henk Schippers
2nd Norway Geir Helgemo, Tor Helness, Glen Groetheim, Terje Aa, Jon Sveindal, Arild Rasmussen, NPC: Runar Lillevik
1995 Beijing, China 1st USA Nick Nickell, Dick Freeman, Bob Hamman, Bobby Wolff, Jeff Meckstroth, Eric Rodwell, NPC: Edgar Kaplan
2nd Canada Eric Kokish, Joey Silver, Fred Gitelman, George Mittelman, Boris Baran, Mark Molson, NPC: Irving Litvack
1997 Hammamet, Tunisia 1st France Paul Chemla, Alain Levy, Christian Mari, Herve Mouiel, Franck Multon, Michel Perron, NPC: Jean-Louis Stoppa
2nd USA 2 Jeff Mechstroth, Eric Rodwell, Bob Hamman, Bobby Wolff, Nick Nickell, Richard Freeman
2000 Bermuda 1st USA Nick Nickell, Dick Freeman, Bob Hamman, Paul Soloway, Jeff Meckstroth, Eric Rodwell, NPC: Sidney Lazard
2nd Brazil Gabriel Chagas. Marcelo Branco, Miguel Villas Boas, Joao Paulo Campos, Ricardo Janz, Roberto Mello, NPC: Pedro Paulo Assumpcao
2001 Paris, France 1st USA Rose Meltzer, Kyle Larsen, Chip Martel, Lew Stansby, Alan Sontag, Peter Weichsel, NPC: Jan Martel, Coach: Fred Gitelman
2nd Norway Geir Helgemo, Tor Helness, Boye Brodeland, Erik Saelensminde, Glenn Grotheim, Terje Aa, NPC: Einar Asbjorn Brenne, Coach: Rolf Olsen
2003 Monte Carlo 1st USA Dick Freeman, Bob Hamman, Jeff Meckstroth, Nick Nickell, Eric Rodwell, Paul Soloway
2nd Italy Alfredo Versace, Lorenzo Lauria, Norberto Bocchi, Giorgio Duboin, Fulvio Fantoni, Claudio Nunes, NPC: Maria Teresa Lavazza, Coach: Massimo Ortensi
2005 Estoril, Portugal 1st Italy Norberto Bocchi, Giorgio Duboin, Fulvio Fantoni, Lorenzo Lauria, Claudio Nunes, Alfredo Versace NPC: Maria Teresa Lavazza, Coach: Massimo Ortensi
2nd USA 1 Richard Freeman, Bob Hamman, Jeff Meckstroth, Nick Nickell, Eric Rodwell, Paul Soloway
17th England David Gold, Jason Hackett, Justin Hackett, David Price, Colin Simpson, Tom Townsend
2007 Shanghai, China 1st Norway Boye Brogeland, Glenn Grøtheim, Geir Helgemo, Tor Helness, Erik Sælensminde, Ulf Håkon Tundal
2nd USA 1 Steve Garner, George Jacobs, Ralph Katz, Zia Mahmood, Michael Rosenberg, Howard Weinstein
2009 São Paulo, Brazil 1st USA 2 Bob Hamman, Zia Mahmood, Jeff Meckstroth, Eric Rodwell, Nick Nickell, Ralph Katz*
2nd Italy Antonio Sementa, Giorgio Duboin, Fulvio Fantoni, Claudio Nunes, Lorenzo Lauria, Alfredo Versace
2011 Veldhoven, Netherlands 1st Netherlands Sjoert Brink, Bas Drijver, Bauke Muller, Ricco van Prooijen, Louk Verhees, Simon de Wijs
2nd USA 2 Kevin Bathurst, Joe Grue, John Hurd, Justin Lall, Joel Wooldridge, Daniel Zagorin
2013 Bali, Indonesia 1st Italy Norberto Bocchi, Giorgio Duboin, Lorenzo Lauria, Agustin Madala, Antonio Sementa, Alfredo Versace, NPC: Gianni Medugno, Coach: Giuseppe Failla,
2nd Monaco Fulvio Fantoni, Geir Helgemo, Tor Helness, Franck Multon, Claudio Nunes, Pierre Zimmermann, NPC: Jean Charles Allavena, Coach: Krzysztof Martens
5th= England Alexander Allfrey, David Bakhshi, David Gold, Tony Forrester, Andrew Robson, Tom Townsend, NPC: Simon Cope, Coach: Ben Green
2015 Chennai, India 1st Poland Piotr Gawrys, Krzysztof Jassem, Jacek Kalita, Michal Klukowski, Marcin Mazurkiewicz, Michal Nowosadzki, NPC: Piotr Walczak, Coach: Stanislaw Golebiowski
2nd Sweden (1) Tommy Bergdahl, Fredrik Nystrom, Johan Sylvan, Johan Upmark, Niklas Warne, Frederic Wrang, NPC: Jan Lagerman
4th England David Bakhshi, David Gold, Tony Forrester, Andrew Robson, Jason Hackett, Justin Hackett, NPC: Simon Cope, Coach: Andrew Murphy
2017 Lyon, France 1st USA2 Martin Fleisher, Joe Grue, Chip Martel, Brad Moss, Jacek Pszczola, Michael Rosenberg, NPC: Jan Martel
2nd France Thomas Bessis, François Combescure, Cedric Lorenzini, Jerôme Rombaut, Jean-Christophe Quantin, Frédéric Volcker, NPC: Lionel Sebbane

* Richard Freeman was replaced with Ralph, who died after the team qualified for the Bermuda Bowl.

** Appointed as NPC but played in the latter stages of the event.

(1) - Sweden did not qualify to compete, however were invited to play when Israel withdrew following the allegations of cheating made against Lotan Fisher & Ron Schwartz.