World Youth Team Championships

The Under 26 competition is often called 'Juniors' by the organisers, and was previously called Under 25s; The Under 21 competition is often called 'Youngsters' and has previously been called 'Schools' and 'Under 20s'; The Under 16 competition is often called 'Kids'; the 'Girls' competition has also been called 'Young Women' and 'Under 25 Women'.

Participation in the event is dependent on qualification - usually for European teams this is through results at the preceding European Youth Team Championships.

[NB] - It was a Great Britain team prior to 2003
[1] - Held as part of the World Bridge Series Championships
[2] - Held as part of the World Mind Sports Games
[3] - England did not qualify for the U26 competition, but entered a team in the Under 28 category which was an additional event within the Games. The team was: Fiona Brown & Susan Stockdale [Norton]; Oliver Burgess & Andrew Woodcock; Ben Green & Duncan Happer. They finished 5th=.

Year Venue U26 U21 Girls U16
2016 Salsomaggiore Terme, Italy Winners: POLAND
ENGLAND - 15th: Shivam Shah & Freddie Illingworth; Alex Roberts & Ankush Khandelwal; Ben Norton & Yvonne Wiseman; NPC: Alan Shillitoe; Coach: Jon Cooke
Winners: ITALY
ENGLAND - n/a
Winners: NETHERLANDS
ENGLAND - n/a
Winners: ISRAEL
ENGLAND - 8th: Harry Madden & Oscar Selby; Jasmine Bakhshi & Liz Gahan; Megan Jones & Henry Rose; NPC: Sarah O’Connor; Coach: Mike Bell
2014 Istanbul, Turkey Winners: NORWAY
ENGLAND - n/a
Winners: SWEDEN
ENGLAND - n/a
Winners: FRANCE
ENGLAND - n/a
Winners: POLAND
ENGLAND - n/a
2012 Taicang, China Winners: NETHERLANDS
ENGLAND - n/a
Winners: POLAND
ENGLAND - 5th=: Shivam Shah & Alex Roberts, Toby Nonnenmacher & Michael Alishaw, Freddie Illingworth & Chris Huber
Winners: POLAND
ENGLAND - n/a
-
2010 [1] Philadelphia, USA Winners: ISRAEL
ENGLAND - n/a
Winners: POLAND
ENGLAND - 2nd: James Paul & Dan McIntosh; Tom Paske & Graeme Robertson; Shivam Shah & Tom Rainforth; NPC: Michael Byrne; Coach: Alan Shillitoe
Winners: POLAND
ENGLAND - n/a
-
2008 [2] Beijing, China Winners: DENMARK
ENGLAND - n/a[3]
Winners: FRANCE
ENGLAND - 2nd: Adam Hickman & Dan McIntosh; Tom Paske & Ed Jones; Ben Paske & Rob Myers; NPC: Michael Byrne; Coach: Alan Shillitoe
- -
2006 Bangkok, Thailand Winners: USA
ENGLAND - n/a
Winners: ISRAEL
ENGLAND - n/a
- -
2005 Sydney, Australia Winners: USA
ENGLAND - 13th: Michael Byrne, Ben Green, Duncan Happer, Alex Morris, Andrew Woodcock, NPC: Paul Hackett
- - -
2003 Paris, France Winners: ITALY
ENGLAND - 7th: Gareth Birdsall, Oliver Burgess, David Gold, Alex Hydes, Ed Levy, Andrew Woodcock, NPC: Jason Hackett, coach: Mel Starkings
- - -
2001 Mangaratiba, Brazil Winners: USA
GREAT BRITAIN - n/a
- - -
1999 Fort Lauderdale, USA Winners: ITALY
GREAT BRITAIN - n/a
- - -
1997 Hamilton, Canada Winners: DENMARK
GREAT BRITAIN - n/a
- - -
1995 Bali, Indonesia Winners: GREAT BRITAIN - Jeffrey Allerton, Danny Davies, Jason Hackett, Justin Hackett, Phil Souter, Tom Townsend - - -
1993 Aarhus, Denmark Winners: GERMANY
GREAT BRITAIN - n/a
- - -
1991 Ann Arbor, USA Winners: USA
GREAT BRITAIN - n/a
- - -
1989 Nottingham, UK Winners: GREAT BRITAIN - John Hobson, Derrick Patterson, John Pottage, Andrew Robson, Gerald Tredinnick, Stuart Tredinnick - - -
1987 Amsterdam, Netherlands Winners: NETHERLANDS
GREAT BRITAIN - n/a
- - -