Crockford's Cup - the History

The English Teams of Four Championship
Last updated 4th Sept 2017

D

Date Winning Team
1946 Maurice Harrison-Gray, SJ Simon, Jack Marx, Iain MacLeod, Niel Furse, John Grew
1947 Leo Baron, Nico Goldinger (Gardener), Hans Leist, Adam Meredith, Albert Rose
1948 Leo Baron, Victor Mollo, Nico Goldinger (Gardener), Dr Melvin Rockfelt, Norman Squire
1949 Dimmie Fleming, Maurice Harrison-Gray, Kenneth Konstam, Edward Mayer, Terence Reese, Boris Shapiro
1950 Dimmie Fleming, E B Parker, Kenneth Konstam, Graham Mathieson, Terence Reese, Boris Shapiro
1951 Jordanis Pavlides, B Oliner, Leslie Dodds, Pat Cotter, S Merkin, Edward Rayne
1952 Lewis Ellison, Joel Tarlo, Jim Sharples, Bob Sharples
1953 Dr P A Browne, Vernon Gerard, I P Gibb, Andrew Wolfeld
1954 Louis Tarlo, Harold Franklin, Nico Gardener, Albert Rose, Dick Preston, Ralph Swimer
1955 Jordanis Pavlides, B Oliner, Leslie Dodds, Pat Cotter, S Merkin, Edward Rayne
1956 Nico Gardener, Albert Rose, Dick Preston, Ralph Swimer, Norman Squire
1957 Nico Gardener, Albert Rose, Dick Preston, Ralph Swimer, Norman Squire
1958 Joe Lazarus, Ben Franks, Sam Blaser, Isaac Morris, W Wong, Frank Farrington
1959 G Griffiths, P Richardson, John Spurway, Paul Spurway
1960 Louis Tarlo, Harold Franklin, Kenneth Konstam, Rixi Markus, Boris Schapiro, Michael Wolach
1961 Sam Blaser, Isaac Morris, Frank Farrington, John Meizes
1962 Standish Booker, L Bradley, Dr Sidney Lee, Miss P Forbes, Graham Mathieson
1963 Maurice Harrison-Gray, Dr Melvin Rockfelt, Jim Sharples, Bob Sharples, Kenneth Barbour, Peter Swinnerton-Dyer
1964 Maurice Harrison-Gray, John Collings, Jonathan Cansino, Alan Hiron, Dorothy Shanahan, Peter Swinnerton-Dyer
1965 Reuben Myers, Danny Myers, Maurice Blank, Monty Lipworth, Norman Choularton, Brian Hargreaves
1966 John Collings, Jonathan Cansino, Alan Hiron, Irving Rose, Jack Nunes, Anthony Milford
1967 Louis Tarlo, Claude Rodrigue, Freddie North, J Pugh
1968 Terence Reese, Jeremy Flint, Jonathan Cansino, Anthony Milford
1969 Rita Oldroyd, Raymond Brock, Joe Bloomberg, Irving Manning, Alf Finlay, Eric Newman
1970 Andrew Wolfeld, E Silverstone, C H Brenner, M Dale, Carl Hille
1971 Robert Sheehan, Chris Dixon, Maurice Esterson, David Edwin
1972 Irving Rose, Terence Reese, Jonathan Cansino, Jeremy Flint, Graham Cooke
1973 J D Beattie, Barry Seabrook, Mike Butler, David Jones
1974 Barry Posner, Geoffrey Breskal, Dick Preston, Ralph Swimer, John Sadler, Douglas Smerdon
1975 Chris Dixon, Maria-Luce Dixon, Terence Reese, Bob Rowlands, Bob Brinig
1976 Derek Rimington, Bob Rowlands, Nicola Gardener (Smith), Sandra Landy, Michael Dilks, Richard Butland
1977 Maurice Esterson, David Gostyn, Malcolm Landau, Keith Loveys, S Levitt, Paul Spurway
1978 Bill Pencharz, Raymond Brock, Jim Sharples, Bob Sharples
1979 Andrew Thompson, John Reardon, Patrick Collins, Colin Bishop
1980 David Huggett, Mike Pomfrey, David Bretherton, Alan Wardman, Keith Stanley, Eric Crowhurst
1981 Tony Priday, Jane Priday, Colin Simpson, Martin Hoffman
1982 Tony Forrester, Raymond Brock, Graham Kirby, John Armstrong, Brian Senior, Steve Ray
1983 Barry Posner, Jack Nunes, Douglas Smerdon, John Sadler, Tony Waterlow, Derek Oram
1984 Keith Stanley, Phillip Alder, Phil Topley, David Collins
1985 Tony Forrester, Graham Kirby, John Armstrong, Tony Sowter, Steve Lodge, Sally Horton (Brock)
1986 Raymond Brock, John Pottage, Steve Fishpool, Catherine Fishpool, Gus Calderwood, Dick Shek
1987 Tony Forrester, Graham Kirby, John Armstrong, Tony Sowter, Steve Lodge, Sally Horton (Brock)
1988 Ronnie Breskal, Geoffrey Breskal, Norman Selway, Richard Sampson, David Edwin, John Collings
1989 Jim Niblett, Peter Jackson, Brian Callaghan, Rob Cliffe, Catherine Fishpool, David Parry
1990 Tony Forrester, Richard Fleet, Sally Horton (Brock), Raymond Brock, John Pottage, Steve Lodge
1991 Peter Law, Patrick Collins, Malcolm Lewis, Gerald Tredinnick, Stuart Tredinnick
1992 Steve Ray, Georgia Ray, Dave Roberts, Richard Winter, Mark Horton, Giles Foster
1993 Colin Thame, Phil Bailey, Trevor Ward, Denis O'Donovan, Derek Patterson
1994 David Jones, Garry Watson, Steve Green, Martin Jones, Mike Allen
1995 Ian Monachan, Tony Forrester, Paul Hackett, Jason Hackett, Justin Hackett
1996 Derek Patterson, Denis O'Donovan, Willie Whittaker, Peter Law, Patrick Collins
1997 David Mossop, Les Steel, Tom Townsend, David Price
1998 Ken Ford, Ian Swanson, Tony Lunn, Sean O'Neill, Bill Hodgkiss, Robin Clarke
1999 David Mossop, Les Steel, Tom Townsend, David Price, Tony Forrester
2000 Michelle Brunner, John Holland, John Hassett, Bill Hirst, Howard Melbourne
2001 David Mossop, David Price, Tony Forrester, Andrew McIntosh, Peter Goodman, Tim Rees
2002 Patrick Collins, Peter Law, Denis O'Donovan, Derek Patterson
2003 Peter Kaufmann, Dick Shek, Marc Smith, Peter Czerniewski
2004 Raymond Brock, Sally Brock, John Armstrong, Danny Davies, Margaret James
2005 Alexander Allfrey, Andrew McIntosh, Andrew Robson, David Bakhshi
2006 Paul Gibbons, Richard Probst, Jon Cooke, John Cox, Alex Hydes
2007 Janet de Botton, David Burn, Jason Hackett, Justin Hackett, Artur Malinowski, Nick Sandqvist (picture)
2008 Alexander Allfrey, Andrew Robson, Tony Forrester, David Bakhshi (picture)
2009 Chris Jagger, Catherine Jagger, Jonathan Mestel, Ian Pagan
2010 Janet de Botton, Artur Malinowski, Andrew McIntosh, Nick Sandqvist, Jason Hackett, Justin Hackett
2011 Paul Denning, Patrick Shields, Peter Goodman, Adrian Thomas (picture)
2012 Derek Patterson, Peter Crouch, Tony Forrester, David Gold, Alexander Allfrey, Andrew Robson (picture)
2013 Paul Hackett, Tom Hanlon, Peter Lester, Hugh McGann, Ian Panto
2014 Jason Hackett, Justin Hackett, David Mossop, David Price and Colin Simpson (picture)
2015 Brian Senior, Nevena Senior, Sandra Penfold, Alex Hydes and Ed Jones (picture)
2016 Jason Hackett, Justin Hackett, Alex Hydes, David Mossop, David Price and Colin Simpson (picture)
2017 Simon Cope (capt), Anita Sinclair, Dennis Bilde, Peter Crouch, Glyn Liggins, Zia Mahmood, (picture)