The Tollemache Cup - a history

This was the National Bridge Association's Teams of Four Championship before World War 2. From 1947 it became the inter-county teams of eight (although in the early 1950s the Southern group played as a team of four in the qualifying round and a team of eight in the final). Group qualifying stages were introduced in 1953 leading to a two team final which became four regions in 1954. A central venue for qualifying to replace the regional qualifiers was introduced in 1984. Group qualifying stages were introduced in 1954. From 2006 Welsh Regions joined in.

Last updated 19th February 2024

Year County Players
1934   Richard Lederer, Cuthbert Collingwood, Samuel Kosky, Willie Rose
1935   GJ Sneezum, Ralph Evans, GS Digby, LA Lucas
1936   Joe Whitby, Jack Flores, Stanley Merkin, Jack Marx
1937   Lewis Isaacs (Ellison), Lausar Phillips, N Novello, Joe Pearlstone
1938   Norman de Villiers Hart, Maurice Harrison-Gray, Stanley Merkin, Harry St J Ingram, Donald Haslam
1939   Finalists were Norman de Vere Hart vs Terence Reese
1940-44   No competition
1945 (1)   Leo Baron
1946   Unknown
1947 London Maurice Harrison-Gray, Boris Schapiro, Joel Tarlo, Joe Pearlstone, Leo Baron, Dr Melvyn Rockfelt, A Oldschool, I Spiro, NPC: Sydney Woodward
1948 Yorkshire Major Geoffrey Fell, A O Craven, Harold Franklin, Aubrey Kremer, Bobby Mercado, Ralph Niman, Dr M Rushton, Cedric Vickerman (article)
1949 Yorkshire Major Geoffrey Fell, A O Craven, Harold Franklin, Bobby Mercado, Ralph Niman, Dr M Rushton, Cedric Vickerman, Aubrey Kremer, Bertha Kremer
1950 Yorkshire Reg Corwen, René Corwen, Major Geoffrey Fell, Cedric Vickerman, Dr Dornan, Dr Mathews, J H Taylor, A O Craven, Bobby Mercado, Joe Bloomberg
1951 London Joel Tarlo, Lewis Ellison, Dr Melvyn Rockfelt, Dr Hans Leist, Standish Booker, Sidney Lee, Guy Ramsey, Madeleine Lester
1952 London Sidney Lee, Standish Booker, Albert Rose, Alan Truscott, Robert d'Unienville, Madeleine Lester, Andrew Wofeld, Dr Melvyn Rockfelt
1953 London Leslie Dodds, Kenneth Konstam, Dr Melvyn Rockfelt, Guy Ramsey, Pat Cotter, Dr Hans Leist, Fritzi Gordon, Standish Booker, Nico Gardener, Claude Rodrigue
1954 (2) Middlesex Lewis Ellison, Dorothy Shanahan Maurice Harrison-Gray, Claude Rodrigue, Jim Sharples, Bob Sharples, Trevor Harris, Mrs T Harris
1955 North West Joe Lazarus, Eric Silverstone, Brian Hargreaves, Norman Choularton, Jack Nunes, Phil Topley, Edgar Gordon, Edmund Phillips , J Boardman, Frank Farrington
1956 North West Joe Lazarus, Ben Franks, Edgar Gordon, Edmund Phillips, Gemmy Higginson, Eric Silverstone, Brian Hargreaves, Norman Choularton, Jack Nunes, Phil Topley
1957 Middlesex Maurice Harrison-Gray, Dorothy Shanahan , Jim Sharples, Bob Sharples, Jack Nunes, Albert Rose, Richard Preston, Ralph Swimer, Sami Kehela, Ronnie Crown
1958 Middlesex Maurice Harrison-Gray, Dorothy Shanahan , Jim Sharples, Bob Sharples, Jack Nunes, Albert Rose, Richard Preston, Ralph Swimer, Ronnie Crown
1959 London Louis Tarlo, Boris Schapiro, Leslie Dodds, Kenneth Konstam, Jeremy Flint, Claude Rodrigue , Michael Wolach, Dr Melvyn Rockfelt, Standish Booker
1960 Yorkshire Major Geoffrey Fell Joe Hochwald, Joe Bloomberg, Irving Manning, Alfred Finlay, Cedric Vickerman, Eric Milnes E Masser, R Dorsey, S Fielding, Eric Newman
1961 London Standish Booker, Harold Franklin, Nico Gardener, Ivan Idelson, Dr Sidney Lee, Terrence Reese, Dr Melvyn Rockfelt, Claude Rodrigue , Richard Rougier, Boris Schapiro, Joel Tarlo, Louis Tarlo, Michael Wolach, NPC: Arnold Elliott
1962 Somerset Bob Philipps, Daphne Philipps, Jonathan Spielman, A T M Jones, Nina Thomas, Stephen Thomas, Graham Griffiths, Peter Richardson
1963 Middlesex Maurice Harrison-Gray Albert Rose, Peter Swinnerton-Dyer, Kenneth Barbour, Jim Sharples, Bob Sharples, Richard Preston, Ralph Swimer, Dorothy Shanahan , Jane Juan (Priday)
1964 London Joel Tarlo, Michael Wolach, Ronnie Crown, Alan Hiron, Claude Rodrigue , Louis Tarlo, Dr Sidney Lee, Graham Mathieson
1965 Yorkshire Major Geoffrey Fell. Joe Hochwald, Joe Bloomberg, Irving Manning, Alfred Finlay, Kenneth Konstam, Raymond Brock , Rita Oldroyd , Philip Purcell, Eric Milnes
1966 London Louis Tarlo, Joel Tarlo, John Collings, Alan Hiron, G C H Fox , Mrs Betty Harris (Fox), Claude Rodrigue , Carol Goldstein
1967 Middlesex Maurice Harrison-Gray, Albert Rose, Jim Sharples, Bob Sharples, Joe Moskal, Martin Hoffman, Douglas Smerdon, Lionel Wolfers, Louis Alt
1968 Yorkshire Joe Bloomberg, Raymond Brock , Major Geoffrey Fell Fell, Alfred Finlay, Irving Gordon, John Lester, Peter Lester, Kenneth Konstam, Eric Milnes , Rita Oldroyd
1969 Warwickshire Alan Best, Liz Best, Barry White, Martin Wilson, Stuart Moffat, Don Valley, Roger Flood, Pip Whitehouse, Dave Collins, Adam Wood
1970 Middlesex Dorothy Shanahan , Jim Sharples, Bob Sharples, Joe Amsbury, George Lengyel, Douglas Smerdon, Jack Rosse, Joe Moskal, Jack Marx, Dr Melvyn Rockfelt, NPC: J Joy
1971 Warwickshire Pip Whitehouse, John Greenhalgh, Barry White, Martin Wilson, Don Valley, Stuart Moffatt, David Jones, Mike Butler, Dave Collins, Michael Airey
1972 Warwickshire Pip Whitehouse, John Greenhalgh, Barry White, Martin Wilson, Ian Thompson, Stuart Moffatt, David Jones, Mike Butler, Dave Collins, Michael Airey NPC Maurice Porter
1973 Southern Counties Geoff Smith, Joe Burkeman, Dave Ambridge, David Huggett, Taf Anthias, David Bird, Wolf Klewe, Brian Marks
1974 Oxfordshire Stuart Staveley, Anne Staveley, Ted Martin, Roland Wymer, R G Speedman, D J Wheeler, R Perrin, P J Hallowell
1975 North West Maurice Blank, Monty Lipworth, John Hill, Grattan Endicott, Stanley Beilin, Malcolm McLaughlin, Bernard Goldenfield, Denis Robson, Rod Greenhalgh, M D Powell
1976 Staffordshire Alan Monckton, Jan Bieganski, Phil Topley, Peter Tottenham, R Beech, A Bloxham, G Davies, D Downs
1977 Middlesex John Reardon, Andrew Thompson, Phillip Alder, Joe Amsbury, Bill Pencharz, Raymond Brock , Jim Sharples, Bob Sharples
1978 Middlesex Richard Butland, Michael Dilks, Victor Silverstone, Joe Amsbury, Laurence Young, John Reardon, Phillip Alder, Andrew Thompson, Jim Sharples, Bob Sharples
1979 Leicestershire Derek Griffiths, Tony Odams, Peter Harvey, Dick Pathan, John Beattie, Barry Seabrook, Ken Forsyth, Paul Bowyer, Ric Wilde (NPC: George Taylor)
1980 Cambs & Hunts Steve Barnfield, David Burn, Martin Atherton, Will Lee, Tim Rees, David Harris, Tony Hough, Stuart Young, Peter Burrows, David Kendrick
1981 Southern Counties Geoff Smith, Joe Burkeman, Steve Preston, Steve Murphy, David Bird, Dick Hyde, Brian Marks, Wolf Klewe
1982 Middlesex Douglas Smerdon, Tony Waterlow, Nicola Gardener (Smith), Michael Dilks, Tony Forrester, Steve Lodge, Duncan Smith, Peter Steckelmacher, Laurence Young, Andrew Thompson
1983 London David Burn, Jim Niblett, Richard Butland, John Reardon, Unal Durmus, Richard O'Reilly, David Price, Chris Duckworth, Ian Gardiner, Frank To
1984 London David Burn, Jim Niblett, Richard Butland, John Reardon, Unal Durmus, Richard O'Reilly, David Price, Chris Duckworth, Ian Gardiner, Frank To
1985 North West Leslie Klein, David Barton, Raymond Semp, Bill Hirst, John Holland, Boris Ewart, John Armstrong, Graham Kirby, Ted Reveley, Ralph Churney
1986 Hants & IOW David Huggett, Steve Preston, David Bird, Raymond Brock , John Pottage, Geoff Smith, Joe Burkeman, Dick Hyde
1987 North West Graham Kirby, John Armstrong, Boris Ewart, John Holland, Bill Hirst, Raymond Semp, John Hassett, Jeff Morris, Leslie Klein, David Barton
1988 London David Price, Chris Duckworth, Barry Rigal, Peter Czerniewski , Richard Fleet, John Pottage, Frank To, Brian Callaghan, Ian Gardiner
1989 Middlesex Al Woo, Colin Simpson, Ray Robinson, Norman Selway, Andrew Robson, Oliver Segal, Andrew Thompson, Bob Brinig, Mike Vail
1990 Kent Gerald Tredinnick, Stuart Tredinnick, Peter Law, Patrick Collins, Neil Rosen, Peter Taylor, Derek Patterson, Trevor Ward, Phil Bailey, Jeremy Willans NPC, Denis O'Donovan
1991 London David Burn, Brian Callaghan, Rob Cliffe, Peter Czerniewski , Peter Crouch, John Hobson, David Price, Barry Rigal, Andrew MacAlister, Fiske Warren
1992 Avon Graham Hartley, Jane Preddy, D Cearns, Pat Davies, Jan Mandela, S Kaplan, Peter Goodman, Gary Martin, Filip Kurbalija, Adrian Thomas
1993 Merseyside & Cheshire J Drake, R Davies, Ralph Churney, Ted Reveley, Alan Stephenson, Stuart Matthews, Boris Ewart, John Armstrong, David Stevenson, Bill Niccol NPC: Peter Slatcher
1994 Middlesex Victor Silverstone, Tony Waterlow, Jeremy Dhondy, Ian Pagan, Oliver Segal, David Bakhshi, Douglas Smerdon, David Maeer, Mike Vail, Ray Robinson
1995 London David Burn, Joe Fawcett, David Price, Peter Czerniewski , Peter Crouch, Steve Lodge, Richard Fleet, Barry Rigal
1996 London David Burn, Joe Fawcett, David Price, Peter Czerniewski , Peter Crouch, Steve Lodge, Brian Callaghan, Glyn Liggins
1997 Kent Gerald Tredinnick, Stuart Tredinnick, Peter Law, Patrick Collins, Neil Rosen, Andrew McIntosh, Phil Bailey, Jeremy Willans, Paul Croswell, Mark Bratley
1998 London David Burn, Brian Callaghan, Steve Lodge, Peter Crouch, Joe Fawcett, Glyn Liggins, Paul Lamford, Paul Fegarty
1999 Hants & IOW Graham Allan, Julian Pottage, David Huggett, Steve Preston, David Bird, Jeremy Baker, Andy Hughes, Steve Lee, Peter Goodman, Martyn Hill-Jones NPC: Steve Auchterlonie
2000 Middlesex Jeremy Dhondy, Ian Pagan, Heather Dhondy, Bill Pencharz, Jerry Harouni, Ray Robinson, Victor Silverstone, Tony Waterlow
2001 Surrey Peter Lee, Bob Rowlands, Ian Swanson, Ken Ford, Mike Scoltock, Paul Fegarty, Malcolm Pryor, Tim Pike, Robin Clarke, Bill Hodgkiss
2002 Hants & IOW Steve Preston, Heather Maidment, David Bird, Steve Lee, Jeremy Baker, Andy Hughes, Graham Hedley, Berry Hedley, David Huggett, Steve Auchterlonie NPC: Guy Lawrenson
2003 London David Burn, Brian Callaghan, Colin Simpson, David Price, Tom Townsend, David Gold, Nick Sandqvist, Artur Malinowski
2004 London David Burn, Ian Payn, Colin Simpson, David Price, Tom Townsend, David Gold, Nick Sandqvist, Artur Malinowski
2005 London Colin Simpson, David Price, Tom Townsend, David Gold, Nick Sandqvist, Artur Malinowski, David Burn, Brian Callaghan
2006 London Colin Simpson, David Price, Tom Townsend, David Gold, Nick Sandqvist, Gunnar Hallberg, Rob Cliffe, Ian Payn, David Burn, Brian Callaghan
2007 Gloucestershire Joe Angseesing, Graham Sadie, John Atthey, Richard Butland, Richard Chamberlain, Andrew Kambites, Paul Denning, Patrick Shields, John Rookwood, Derek Rue NPC: Judy Sanis
2008 Kent Gerald Tredinnick, Stuart Tredinnick, Peter Law, Patrick Collins, Ian Draper, Jeremy Willans, Derek Patterson, Denis O'Donovan (picture)
2009 Kent Gerald Tredinnick, Stuart Tredinnick, Ian Draper, Jeremy Willans, Denis O'Donovan, Patrick Collins, Derek Patterson, Peter Law (picture)
2010 Middlesex Victor Silverstone, Richard Hillman, Keith Bennett, Neil Rosen, Jeremy Dhondy, Tony Waterlow, Andrew McIntosh, Ian Pagan, Nick Sandqvist, Martin Jones
2011 North East Bill March, Val Gibson, Christopher Owen, John Atthey, Martin Kane, Malcolm Oliver, Julian Gibson, Damien Hassan, Clive Owen (picture)
2012 Middlesex Nick Sandqvist, Fredrik Bjornlund, Jeremy Dhondy, Nicola Smith, Neil Rosen, Andrew McIntosh, Ian Panto, Tony Waterlow, Keith Bennett, Richard Hillman (picture)
2013 Berks and Bucks Sally Brock , Barry Myers, Ed Scerri, Gary Jones, Tim Rees, John Howard, Andrew Murphy, Richard Bowdery (picture)
2014 Berks and Bucks Sally Brock , Barry Myers, Ed Scerri, Gary Jones, Tim Rees, John Howard, Andrew Murphy, Richard Bowdery (picture)
2015 Middlesex Simon Cope, Tom Paske, Neil Rosen, Martin Jones, Waseem Naqvi, Thor Erik Hoftaniska, Jeremy Dhondy, Ian Pagan, Tony Waterlow, Victor Silverstone (picture)
2016 London Nick Sandqvist, Tom Townsend, Phil King, Stellio Di Bello, Mike Bell, Kieran Dyke, Graham Orsmond, Willie Coyle, Rob Cliffe and Franklin To (picture)
2017 London Nick Sandqvist, Tom Townsend, Phil King, Stellio Di Bello, Mike Bell, Sarah O'Connor (Bell), Paul Lamford, David Ewart, Heather Dhondy, Kieran Dyke (NPC Ian Payn) (picture)
2018 Kent Peter Law, Patrick Collins, Norman Selway, Kay Preddy, Michael Hampton, Phil Bailey, Jeremy Willans, Helen Erichsen, Espen Erichsen, Ian Draper (picture)
2019 Cambs & Hunts Paul Barden, David Kendrick, Jonathan Mestel, Jon Cooke, Giles Woodruff, Julian Wightwick, Catherine Curtis & Paul Fegarty (picture)
2020 Middlesex Neil Rosen, Anne Rosen, Ian Pagan, Shahzaad Natt, Todor Tiholov, Steve Root, Keith Bennett & Richard Hillman (picture)
2021 Kent Kay Preddy, Norman Selway, Mike Hampton, Phil Bailey, Colin Wilson, Gerald Soper, Ian Draper, Jeremy Willans, Gerald Tredinnick & Peter Law
2022 Gloucestershire Richard Butland, Richard Chamberlain, Paul Denning, Dan McIntoshAndrew Kambites, Richard Mark Plackett, Patrick Shields, Robert Stevens & Garry Watson
2023 Manchester Alan Mould, Andrew Woodcock, Catherine Draper, Michael Byrne, Tom Slater, Alec Smalley, John Hassett, John Holland (NPC Rhona Goldenfield) (picture)
2024 Manchester Nicholas Greer, Phillip Taylor, Alan Mould, John Holland, John Hassett, Jeff Morris, Tom Slater & Alec Smalley (picture)

(1) Organised as a two day Congress 
(2) Four regions and a four team final for the first time except that one qualifier, Gloucestershire, could not raise a team

Total victories (as of 2023):

London 21
Middlesex 16
Kent 6
Yorkshire 6
North West 5
Hants & IOW 3
Warwickshire 3
Berks and Bucks 2
Cambs & Hunts 2
Gloucestershire 2
Southern Counties 2
Manchester 2
Avon 1
Leicestershire 1
Merseyside & Cheshire 1
North East 1
Oxfordshire 1
Somerset 1
Staffordshire 1
Surrey 1